- by jkapczuk_2p3om31j
- 2022-09-17
- Artykuł
Ciemniejące srebro
Dlaczego mój łańcuszek zrobił się czarny? Nosiłam przez 3 lata i nic się nie działo, a teraz nagle ściemniał.
A zmieniła Pani jakieś nawyki w ostatnim czasie?
No tak postanowiłam trochę zadbać o siebie, nowa dieta , siłownia…..
Kolejny klient:
Proszę pana, dziwna sprawa, żona nosi 4 bransoletki srebrne na ręku , proszę spojrzeć, te dwie pociemniały, a tym dwóm nic nie jest. Od słowa do słowa i okazało się, że klientka spędzała urlop na basenach termalnych za granicą.
Takich przykładów z naszego zawodowego podwórka mamy mnóstwo. Czasami jesteśmy w stanie odpowiedzieć precyzyjnie, po paru pytaniach ,co miało bezpośredni wpływ na zmianę koloru. Chyba że …
No właśnie. Możemy ten proces spowolnić i prawie całkowicie wyeliminować. W przykładzie z 4 bransoletkami , klienta miała kontakt z wodą z dużą zawartością siarki( o wpływie siarczku w dalszej części). Dwie z nich zachowały swój pierwotny wygląd, ponieważ pokryte były galwanicznie rodem, czyli metalem szlachetnym z grupy platynowców, bardzo twardym i odpornym na kwasy.
Wszystko byłoby świetnie, ponieważ nie ciemnieje, daje trwałą powłokę, ładnie się świeci i nie uczula, ale niestety, bardzo mocno podnosi koszt biżuterii.1 gram rodu jest droższy od 1 grama platyny.Nie do końca też wszystkim odpowiada taki metaliczny poblask.
Są specjalne płyny ,w których zanurza się wyroby . Tworzy się wtedy na nich mikro powłoka, która zabezpiecza dostęp powietrza, opóźniając proces ciemnienia.
Odpowiadając na pytanie – dlaczego srebro ciemnieje? Winna jest siarka, a dokładniej jej związki zawarte w powietrzu. Im bardziej zanieczyszczone powietrze ,tym ten proces przebiega szybciej. Nie tylko zresztą w powietrzu, ale też wydalana przez nasz organizm wraz z potem. Wysokobiałkowa dieta, nadmierna potliwość,kosmetyki, to wszystko ma wpływ na stan naszej biżuterii.
Dotyczy to nie tylko srebra, ale także złota, szczególnie tych niższych prób -333 i 375, ponieważ metalem dominującym w takim stopie jest zazwyczaj srebro.
W przypadku złota mamy trochę więcej możliwości ograniczenia ciemnienia. Dodajemy do stopu różne metale , które hamują proces oksydacji. Możemy też modyfikować kolor złota.
Reasumując , ciemniejące srebro i złoto to naturalny proces nieodłącznie związany z naszą biżuterią
Łańcuszki srebrne
Przykład łańcuszków srebrnych jednego z klientów, które pokryły się patyną.Takie ciemniejące srebro najlepiej jest oddać do zakładu złotniczego, ponieważ w warunkach domowych, nie jesteśmy w stanie przywrócić mu pierwotnego wyglądu